پایه های پنجم وششم ابتدایی - سخت کوشان

پایه های پنجم وششم ابتدایی - سخت کوشان
مطالب علمی وآموزشی و... - فرمولهاونمونه سوالات آزمونهای تیزهوشان وآزمونهای نوبت اول ودوم 
قالب وبلاگ
لینک دوستان
 

            

 پنجم ابتدایی ها به کلاس ششم می روند
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه نظام آموزشی جدید 6-3-3 از سال تحصیلی آینده در مدارس کشور اجرا می شود، گفت: در اولین مرحله طی سال تحصیلی 92-91 دانش آموزان پایه پنجم ابتدایی به کلاس ششم ابتدایی می روند و پایه اول راهنمایی نخواهیم داشت.
به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا حاجی بابایی در حاشیه ششمین همایش تجلیل از مولفان و رونمایی از کتابهای درسی و رسانه های آموزشی که صبح سه شنبه در سازمان پژوهش برگزار شد در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر مبنی بر اینکه نظام جدید آموزشی 6-3-3 چگونه اجرا خواهد شد، گفت: این نظام از سال آینده در سراسر کشور اجرا می شود و دانش آموزان پایه پنجم ابتدایی به کلاس ششم می روند و پایه اول راهنمایی نخواهیم داشت.

وی در پاسخ به سئوال که آیا پیش دانشگاهی نیز طی سال تحصیلی آینده حذف خواهد شد گفت: خیر، 6 ساله دوم 5 سال طول می کشد تا جابه جایی ها در آن صورت گیرد به این شکل یک سال پایه اول راهنمایی نداریم سال بعد پایه دوم و سال بعد از آن پایه سوم و به ترتیب در سالهای بعد پایه های تحصیلی بعدی را نداریم تا اینکه پیش دانشگاهی حذف شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که تغییر نظام آموزشی از 5 ساله دوره ابتدایی، سه سال راهنمایی، سه سال متوسطه و یک سال پیش دانشگاهی به ششم سال ابتدایی، 3 سال راهنمایی و سه سال متوسطه نیز در آن جای دارد 22 آذرماه رونمایی می شود.

 

                           

 

در کلاس ششم ابتدایی چه کتاب هایی تدریس می شود؟

آموزش  ششم ابتدایی از سال آینده رسما شروع می شود. تاکنون آموزش و پرورش از برنامه درسی این پایه آموزشی خبری نداده است. فقط امروز وزیر آموزش و پرورش از دو درسی نام برد که ظاهرا در مدارس جایی نداشته اند؛ 'مهارت و زندگی' و 'کار و فناوری'

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به ایجاد پایه ششم ابتدایی از سال تحصیلی آینده گفت: کتاب فارسی، ریاضی، علوم، هنر، تربیت بدنی، تعلیمات دینی، قرآن، فکر و زندگی و مهارت و کارآفرینی دروس پایه ششم در سال تحصیلی آینده هستند.

 

به گزارش خبرآنلاین، این درس ها چندان هم تازگی ندارد؛ "کار و فناوری" ظاهرا همان حرفه و فن است و "مهارت و زندگی" هم که به آموزش مهارت های ارتباطی و رفتاری اختصاص دارد، قبلا قرار بود در مدارس تدریس شود.
حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش امروز در مراسم نمادین نواخته شدن زنگ پژوهش دراین باره گفت: "کتب "مهارت و زندگی" و "کار و فناوری" برای پایه ششم ابتدایی لحاظ خواهد شد، چرا که اعتقاد ما براین است دانشآموز در نخستین سال ورودش به مدرسه باید با پژوهش سر و کار داشته باشد."
نکته اینجاست که آموزش و پرورش امسال برای تعطیل شدن روزهای پنج شنبه دوره راهنمایی، درس حرفه و فن را حذف و اختیاری اعلام کرد. به هر حال فعلا این دو کتاب، تنها تفاوت های ششم ابتدایی با پنج دبستان و اول راهنمایی است.
اما وزیر آموزش و پرورش امروز وعده های مختلفی برای بهبود اوضاع آموزشی در مدارس ایران داد. چند نمونه از این وعده ها را بخوانید؛ 

-یکی از برنامه‌هایی که در آموزش و پرورش صورت خواهد گرفت، رسیدن به کار پژوهشی است؛ کار پژوهشی در کشور کار انتخابی نیست بلکه اضطراری است، به همین دلیل پژوهشی که منتهی به عمل شود، بیشتر مدنظر ماست.
- در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به دنبال این هستیم که معلم و دانش‌آموز پژوهنده باشند؛ در سند تحول بنیادین به فراوانی ساعت و حجم کتب نمی‌اندیشیم بلکه به تفکر می‌اندیشیم. به جای اینکه دانش‌آموزی 100 فرمول حفظ کند بهتر است 100 فرمول را تمرین کند.
-  استخدام 12 هزار مهندس در آموزش و پرورش باعث شده است 6 درصد از هنرستان‌ها خصوصاً در شهر تهران افزایش پیدا کند. 41 درصد دانش‌آموزان دبیرستانی در هنرستان مشغول به تحصیل هستند، تلاش ما بر این است که این میزان را به 50 درصد برسانیم همچنین دانش‌آموزان دیگر مقاطع نیز باید مهارت کسب کنند، چرا که این امر یکی از موارد سند تحول بنیادین است.

- 6 هزار مدرسه ابتدایی در سراسر کشور به سمت طرح جابر بن حیان یعنی همان طرح خوارزمی سوق پیدا کرده‌اند و ما در مقاطع ابتدایی ما اختراعات خیره‌کننده‌ای از دانش‌آموزان دیده‌ایم.

-  در بازدیدی که از کشور مالزی داشته‌ایم، مسئولان آنجا اذعان داشتند که در 10 سال گذشته بیشترین فعالیت خود را در دوره ابتدایی متمرکز کرده‌اند، اما پس از این زمان به این نتیجه رسیدند که باید از دوره پیش‌دبستانی بر روی دانش‌آموزان کار شود.

- آنچه که در آموزش و پرورش به عنوان کار پژوهشی انجام می‌شود، تبدیل به محتوا خواهد شد و سپس اجرا می‌شود و نتیجه آن برنامه‌هایی است که در آموزش و پرورش اجرا می‌شود.

- با توجه به اینکه از دوره ابتدایی تا دکترا همه را در یک راستا می‌بینیم، با هماهنگی خوبی که بین وزارت علوم و آموزش و پرورش ایجاد شده است، سعی داریم در مسیری حرکت کنیم که فرهنگیان و دانش‌آموزان مسیری نویی را از ظرفیت‌های خوب این دوران استفاده کنند تا تحول عظیم شکل گیرد.

- در سند تحول بنیادین، معلم به عنوان پژوهشگر تعریف شده است، طرح رتبه‌بندی معلمان و مدرسه در دستورکار این سند است، چرا که دانش‌آموز و معلمان اصلی‌ترین رمز موفقیت ما به شمار می‌روند.

كتاب‌هاي درسي پايه ششم ابتدايي در راه است

وزيرآموزش وپرورش در سومين دور از سفرهاي استاني هيات دولت به استان قزوين درجمع فرهنگيان:‌ هم زمان با سومين دور از سفرهاي استاني هيات دولت به استان قزوين، وزير آموزش و پرورش درجمع فرهنگيان اين استان با اشاره به نقش و اهميت نيروهاي متخصص در اين وزارت خانه گفت: درآموزش و پرورش نيروي انساني متخصص و متعهد حرف اول و آخر را مي‌زند كه تامين اين نيرو از دوراه برگزاري آزمون يا تربيت معلم صورت مي‌گيرد.
دكتر حاجي‌بابايي با تاكيد بر تحول بنيادين در آموزش و پرورش افزود: تغيير نگاه به آموزش و پرورش و برخورداري از نگاه دقيق، عميق و مستمر همان تحول بنياديني است كه بايد در اين وزارت خانه انجام پذيرد.

وي با توجه به اهميت موضوع زمان در آموزش وپرورش خاطر نشان ساخت: زمان از موضوعاتي است كه به دليل اهميت، گستردگي وتاثيرگذاري بايد مورد عنايت خاص قرار گيرد، به گونه اي كه حتي يك لحظه نيز به هدر نرود.

 وزير آموزش وپرورش اظهارداشت: بررسي دوره ابتدايي و وضعيت هنرستان‌ها در دستور كار شوراي عالي آموزش وپرورش قرار دارد.

وي با تاكيد بر تعريف نقشه راه در آموزش و پرورش يادآورشد: در نقشه جامع علمي كشور كه در شوراي عالي انقلاب فرهنگي در دست بررسي و تصويب است، آموزش و پرورش از جايگاه مهم و تاثيرگذاري برخوردار است.

دكتر حاجي‌بابايي با قدرداني از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در تصويب ماده 23 برنامه تصريح كرد: نگاه مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و مسوولان نظام جمهوري اسلامي ايران به آموزش و پرورش نگاهي دقيق و عالمانه است.

وي با اشاره به تعريف برنامه درس ملي كه همان نقشه راه كتب درسي است، آمادگي وزارت آموزش و پرورش را براي تغيير كليه كتاب‌هاي درسي پايه اول ابتدايي همچنين تاليف و چاپ كتاب‌هاي درسي پايه ششم ابتدايي درسال آينده اعلام كرد.

وزير آموزش وپرورش در پايان سخنان خود بيان داشت: درطول چندماه گذشته به منظور اتصال مدارس كشور به شبكه اينترانت ملي و ثبت مشخصات تصويري مدارس، توسط 2000 عكاس و فيلمبردار از مدارس كشور عكس و فيلم تهيه شده است.موضوعات مرتبط: تاریخی،علمی،تربیتی و......( حتماببینید )
[ چهارشنبه ۱۳۹۰/۱۰/۰۷ ] [ ۱۴:۵۸ بعد از ظهر ] [ سیدجوادتزرقی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

سلام دوستان عزیزودانش آموزان گرامی :

کلیه ی مطالب وسوالات بصورت طبقه بندی شده می باشدلذاابتدابادرنظرگرفتن مطلب موردنظرتان ، درقسمت موضوعات مربوطه به دنبال آن بگردید.
پنج وبلاگ بطورمجزاهرکدام مربوط به یکی ازپایه های مقطع ابتدایی توسط اینجانب نوشته شده که درقسمت پیوندهامی توانیدآدرس آنهارابیابید .
امکانات وب
Google

در وبلاگ سخت کوشان
در كل اينترنت

Up Page